הטיפול בסיבוכים ובכשלונות של ניתוחים קודמים

בכל ניתוח קיים סיכון לסיבוך, וכך גם בניתוחים למניעת דלף שתן ובניתוחים לטיפול בצניחת אברי רצפת האגן. מובן כי לניסיון המנתח משקל רב ביכולת להימנע מסיבוכים, ביכולת לזהותם מוקדם ככל האפשר וביכולת לטפל בהם כראוי וללא נזקים שאריים. הוכח כי למנתחים לא מנוסים שכיחות גבוהה יותר של הארעות סיבוכים ניתוחיים.


מקובל לחלק את הסיבוכים לסיבוכים תוך ניתוחיים ואחר ניתוחיים (מוקדמים ומאוחרים). הסיבוכים התוך ניתוחיים כוללים פגיעה בכלי דם ובאברים סמוכים כגון שלפוחית שתן, עצבים ומעי. סיבוכים אלו הינם אמנם נדירים אך הטיפול בהם חייב להיות מיידי, רצוי תוך כדי הניתוח המקורי, ולכל המאוחר מייד לאחר מכן – בכדי שלא לאפשר נזק מצטבר.
 

הסיבוכים האחר ניתוחיים כוללים זיהום, הצטברות של דם באיזור הניתוח, הפרעה במתן השתן או היציאות, דליפת שתן או צואה, כאב מקומי, הצטלקויות, חישוף של הרשת וצניחה חוזרת. לסיבוכים אלו השפעה שלילית על איכות חייה של האישה ויש לטפל בהם מוקדם ככל האפשר.
 

כישלון ניתוחי מוגדר כאי פתרון הבעיה בגינה בוצע הניתוח או בחזרת הבעיה בתוך תקופה קצרה. גם בהקשר לכישלון ניתוחי, כמו בהקשר לסיבוכים ניתוחיים, ברור כי לניסיון ניתוחי עשיר משקל רב במניעת כישלון ובהבטחת הצלחה טיפולית.
 

מופנות לפרופ' נוימן מטופלות רבות הסובלות מסיבוכים ומכישלונות של ניתוחים קודמים. פרופ' נוימן רכש ניסיון רב באיבחון מקור הבעיה, דהיינו הסיבה לסיבוך או לכישלון ניתוחי, ובטיפול יאות במצבים השונים.

 

ככלל, לנשים הסובלות מקושי ריקוני, מומלץ לעבור ניתוח להרפיית מתח עודף מהסרט או מהרשת. לנשים הסובלות מהצטלקות או מהידבקויות שלאחר ניתוח מומלץ לעבור ניתוח לשיחרור הצלקת או ההדבקות ולאלו הסובלות מחשיפת רשת – ניתוח לכריתת חלק מהרשת ולכיסוי השאר ברירית לדן. לנשים עם כישלון ניתוח למניעת דלף שתן או לטיפול בצניחה חוזרת מומלץ לעבור ניתוח סרט או רשת, בגישה שונה מן הקודמת.
 

רוב רובן של הנשים המטופלות בגלל סיבוך או כישלון של ניתוח קודם משתחררות לביתן ביום הניתוח המתקן או למחרת, כשהן שבעות רצון מתוצאות הטיפול הניתוחי.
 

פרופ' נוימן פרסם מספר מאמרים בספרות הרפואית הדנים בניתוחים מתקנים, יעילותם ותוצאותיהם.


 

דרכי קשר     רשימת מאמרים רפואיים     מילון מונחים     תנאי שימוש

למשלוח דואר בנושאים טכניים לגבי האתר - נא להקיש כאן       לפניה ישירה לפרופ' נוימן - נא להקיש כאן

© כל הזכויות שמורות לפרופ' מנחם נוימן - לקריאת תנאי השימוש באתר - נא להקיש כאן