הטיפול בצניחת אברי רצפת אגן
 

אברי האגן הינם כיס השתן, הנרתיק, הרחם, המעי הדק והמעי הגס אשר נתמכים מתחת על ידי רצפת האגן.

 

רצפת האגן בנויה שרירים ורצועות, וחוסנה תלוי בתורשה גנטית של קולגן תקין. הקולגן הינו אבן הבניין של רקמות החיבור והרצועות, ובתקינותו תלויה חוסנן. במשפחות מסוימות מוצאים ריבוי בקעים (הרניות), על רקע תורשת קולגן לקוי. באותן משפחות נמצא גם יותר התרופפות של רצפת האגן. רצפת האגן מועדת גם להיפגע במהלך לידה וגינאלית. הפגיעה עשויה להיות קשה יותר ככל שהתינוק גדול יותר, לאחר לידות מלקחיים וואקום, ופחות לאחר לידה בניתוח קיסרי.

 

כאשר מתרופפת רצפת האגן יצנחו איבריו: כיס השתן, הרחם, הלדן והמעי.

 

צניחות אברי אגן עלולות לקרות מייד לאחר לידה ובמקרים מסוימים – שנים רבות לאחר מכן. תחושת מלאות וגוש בלתי נסבלים במבוא הלדן מלווים את התופעה. גם תפקודם של אברי האגן השונים נפגע כאשר הם צנוחים: לדוגמה - כיס שתן צנוח עלול להוביל לדליפת שתן, לזיהומים בשתן, ולתסמונת השלפוחית הרגיזה. צניחת לדן ורחם עלולה לגרום לדימומים, לזיהומים ולהפרעה רבה לתפקוד המיני, וצניחת המעי להפרעה בפעולת ריקון הצואה.

הטיפול בצניחת אברי האגן הינו כמובן שיקום התמיכה. היות ומדובר למעשה בבקעים ברצפת האגן (הרניות), הרי שהגישה הטיפולית הראויה הינה תיקון ניתוחי של הבקעים. עם זאת, במקרים מסוימים, פיזיותרפיה אורוגינקולוגית לחיזוק שרירי רצפת האגן עשויה לשפר את התמיכה ולסייע בשיקום הצניחה.

תוארו ניתוחים בטניים, לפרוסקופים ואגינאליים לתיקון הרפיון. לכל גישה יתרונותיה וחסרונותיה, ועל המטפל לבחור את הניתוח הנכון ביותר עבור כל מטופלת, על פי מצבה המיוחד. לאחרונה, ובדומה לנעשה בתיקון בקעים בדופן הבטן, הוכנסו לשימוש רשתות המשמשות כמתלים לחיזוק הצמיחה באברי האגן ולמניעת כישלון ניתוחי עתידי וצורך בניתוחים נוספים. השימוש ברשתות אלו דורש הכשרה מיוחדת וניסיון רב של המנתח בשיטה הטיפולית, כדי למנוע סיבוכים מיותרים ולשפר את סיכויי ההצלחה.

לאחרונה אף פותחו שיטות ניתוחיות המאפשרות להימנע מכריתת רחם צנוח. על פי שיטות אלו נעזרים במשתלי רשת חדשניים למתן תמיכה מחודשת לרחם וללדן שצנחו – מבלי כל צורך לסלק את האיבר הצנוח.

 

 

דרכי קשר     רשימת מאמרים רפואיים     מילון מונחים     תנאי שימוש

למשלוח דואר בנושאים טכניים לגבי האתר - נא להקיש כאן       לפניה ישירה לפרופ' נוימן - נא להקיש כאן

© כל הזכויות שמורות לפרופ' מנחם נוימן - לקריאת תנאי השימוש באתר - נא להקיש כאן