ד"ר הצילו: הטיפול בדליפת שתן בנשים  (הורדת הכתבה בפורמט PDF)
בת 39: לאחר הלידה השלישית התחלתי לחוש בבריחת שתן במאמץ. האם מדובר במצב בלתי הפיך?
nrg מעריב | 17/11/2010 18:02 תגיות: דליפת שתן

 

בת 39: לאחר הלידה השלישית שלי, התחלתי לחוש בבריחת שתן בזמן שאני מתעטשת, משתעלת ובכלל במאמץ, מה שמונע ממני עיסוק בפעילות גופנית. אני נאלצת להתנהל עם פדים עבים, מה שגורם לי לאי נוחות ולמבוכה רבה. האם מדובר במצב בלתי הפיך?
 

חמישית מאוכלוסיית הנשים סובלת מההפרעה
ד"ר מנחם נוימן, אורוגינקולוג בכיר באסותא, אחראי על השירות האורוגינקולוגי בביה"ח לגליל המערבי נהריה ואחראי על המחקר והפיתוח באורוגינקולוגיה בלשכת מנכ"ל המרכז הרפואי שערי צדק בירושלים:

"חשוב להקדים ולומר שאת לא לבד. כחמישית מאוכלוסיית הנשים סובלת מהפרעה בשליטה על השתן ובמילים אחרות - מצורך לרוקן את כיס השתן לעתים קרובות מאוד, ביום ובלילה, ואף מדליפת שתן של ממש.

"מובן שבעיות אלו כרוכות בהפרעה ניכרת בתפקוד היומיומי של האישה: הזדקקות תכופה להגיע לשירותים, שימוש באמצעי ספיגה ובסופו של דבר הגבלה בפעילות השוטפת. נוסף על כך, גם הדימוי העצמי של האישה נפגע יחד עם ביטחונה האישי.

"יסודה של הפרעה שכיחה זו הוא בתהליך הלידה. הלדן מתרחב למימדים נכבדים, ונוצרים קרעים ברקמת השרירים והרצועות שברצפת האגן. לכן, עלול תפקודה של רצפת האגן להיפגע, ובמהלך החיים נחלשת התמיכה באיברי האגן (הרחם, כיס השתן והמעי).

"כפועל יוצא מהלידה, נשים רבות סובלות מאי שליטה במתן השתן. לפעמים היציאות וחיי המין עלולים להיפגע והרחם יכול לצנוח. אפשר לדמות מצבים אלו לכל בקע אחר בגוף האדם. בקע משמעו החלשות רקמות תומכות ופריצה של איבר דרכן. כך, כאשר דנים בבקע מפשעתי או טבורי מדובר בבקיעת המעי, ובמקרה שלנו המצב דומה: מדובר בבקע בשרירי רצפת האגן ובצניחת כיס השתן.

"בקע שהוא ליקוי אנטומי מתוקן על ידי ניתוח משקם. כיום, מקובל על הרופאים האורוגינקולוגים שאחראים על הטיפול בתחום הרפואי, כי ניתוח זעיר פולשני, המתלה הלדני ללא מתח (TVT), הוא הבחירה הנבונה והיעילה ביותר עבור אישה הדולפת שתן בזמן מאמץ כגון שיעול, צחוק, עיטוש וכיוצא באלו.

"מחקרים רפואיים רבים שפורסמו בשנים האחרונות תומכים בגישה זו - אחוזי הצלחת הטיפול הניתוחי גבוהים מאוד, הסיבוכים והסיכונים נמוכים ביותר, ואי הנוחות למטופלת מינימלית. לניתוחי ה-TVT קמו גם שיפורים (הדור השני וכעת גם הדור השלישי) ולאלו הצלחות טיפוליות נאות עם שיעור אי נוחות מזערי.

"קיימת גם גישת טיפול שמרנית יותר - הפיזיותרפיה. מדובר בגישה שללא התערבות וחלק מסוים מן הנשים תמצאנה כי הפיזיותרפיה תשפר את יכולתן לשלוט במתן השתן. חשוב מאוד שתפני בהקדם למרפאה אורוגינקולוגית לאבחון וטיפול כדי להפטר מלקות זו, אשר מידת ניזקה מגיעה לעתים לכדי נכות תפקודית של ממש".


דרכי קשר     רשימת מאמרים רפואיים     מילון מונחים     תנאי שימוש

 

למשלוח דואר בנושאים טכניים לגבי האתר - נא להקיש כאן       לפניה ישירה לפרופ' נוימן - נא להקיש כאן

© כל הזכויות שמורות לפרופ' מנחם נוימן - לקריאת תנאי השימוש באתר - נא להקיש כאן