ניתן להוריד את המאמר בקובץ pdf על ידי לחיצה כאן


 

סובלת מבריחת שתן ו\או מצניחת רצפת האגן? די לבושה


נשים הסובלות מדליפת שתן במאמץ, סובלות מתופעה של בריחת השתן ומצניחת רצפת האגן, רובן נוטות לייחס לכך את גילן ו\או התבגרותן. אך האמת היא, שמקורן של הבעיות הללו הוא בלידות והחלשות השרירים והרצועות התומכות באברי האגן ובשלפוחית השתן. כחמישית מו הנשים הוולדניות סובלות מדליפת שתן משמעותית או מבעיות אחרות הקשורות לחולשה של שריר רצפת האגן כגון: הפרעות בתפקוד המיני, הפרעות בשליטה על היציאות ולעיתים אף תחושת מלאות ובליטת גוש מן הוגינה. אז מה עושים? מתגברים על מחסום הבושה ומתחילים לטפל. טיפול חדשני בשם TVT עשוי להיות הפתרון האידיאלי עבור מרבית הנשים, שיביא לשיפור משמעותי באיכות החיים

 

בורח לי...

דליפת השתן מגבילה מאוד את תפקודה היומיומי של האשה ועלולה לפגום באיכות חייה של השגרתיים והחברתיים. דליפת (בריחת) שתן מתרחשת במאמץ וגם שלא במאמץ ונובעת ממגוון סובות. נשים שילדו עלולות לסבול מדליפת שתן במאמץ, כלומר בעקבות שיעול, הרמת משאות, או כל פעילות גופנית אחרת. קיימים מספר סוגים של דליפת שתן בדרגות חומרה שונות.

 

ד"ר מנחם נוימן, מומחה באורוגינקולוגיה, רפיון רצפת אגן ודליפת שתן, בבית חולים 'אסותא' מפרט: "דליפת שתן מדחיפות (Urge Incontinence) מהווה 50% מכלל דליפןץ השתם בנשים, והיא כוללת דחף חזק ללכת לשירותים ולהטיל שתן, אם כי למרבה הצער מתן השתן מתחש באופן ספטאני ובלתי נשלט לפני ההגעה לשירותים. סוג כזה של דליפה כולל בדרך כלל גם השתנה לילית תכופה. הטיפול בבעיה כולל תרופות ותרגילים לחיזוק רצפת האגן, ואין לו פיתרון ניתוחי.

סוג אחר, מוכר הרבה יותר בציבור הרחב, הוא דליפת שתן במאמץ והוא מתרחש בעת הפעלה של לחץ תוך-בטני, ושכיח במצבים כמו שיעול, עיטוש, צחוק והרמת משא. דליפת שתן במאמץ שכיחה מאוד בנשים בהריון אך חולפת בדרך כלל מאיליה מספר חודשים לאחר הלידה, נפוצה גם אצל נשים רבות מעל גיל 40 ובעיקר בגיל המעבר. הטיפול הראשונה בדליפה במאמץ הוא תרגילי פיזיותרפיה לחיזוק רצפת האגן, הנחשבים לבעלי יעילות של 30% בפתרון הבעיה. ה"קו השני" בטיפול בבעיה כולל הזרקה של חומרים אל השופכה (הגורמים להצרתה), והוא בעל יעילות של 50% על פי הספרות הרפואית. אולם, כאשר כל הטיפולים השמרניים כשלו - בדרך כלל מופנית המטופלת לביצוע ניתוח לתיקון הבעיה".

 

ניתוחי ה- TVT

תכירו את הפיתרון שלכן, ניתוחי TVT. הכאבים הנגרמים בעקבות הניתוח הינם קלים יחסית וחולפים לרוב בתוך מספר ימים - בלא צורך בכל טיפול נוסף. ה"בשורה האחרונה" והדור המעודכן ביותר הוא ניתוח ה- TVT מן הדור השלישי. על הניתוח מפרט ד"ר נוימן: "סרט סינטטי מונח תחת השופכה וקצותיו ננעצים בשרירי דופן האגן. מאחר ואין חתכייציאה לסרט הרי שניתוח זה כמעט ואינו מלווה בהופעת כאב. היות והסרט קצר מאוד, הסיכון לפגיעה באברי האגן נמוך במיוחד. משך זמן הניתוח הוא קצר ואורך רק כ- 20 דקות".

 

איכות חיים ושקט נפשי

דבורה (בת 50) מספרת: "סבלתי במשך ארבע שנים מבריחת שתן, ניסיתי תרגילי חיזוק וטיפולים שונים ודבר לא עזר. נאלצתי להשתמשבתחבושות הגיניות במהלך כל היום, כיוון שכל שיעול או צחוק הוביל לבריחת שתן והתחושה היתה מאוד לא נעימה. ניתוח ה- TVT הציל את איכות חיי במלוא מובן המילה. חזרתי לעסוק בספורט ללא חשש ששוב יברח לי... והיום אני לא עסוקה כל העת במחשבה הטורדנית של בריחת השתן. ההתאוששות מהניתוח ארכה כשבוע בלבד ולאחר חודש הרגשתי שיפור משמעותי. השגתי שקט נפשי ואיכות חיים מחודשת, אני ממליצה לנשים שסובלות מהתופעה לא להתבייש ולפתור את הבעיה בקלות וביעילות בעזרת ניתוח ה- TVT".

 

דרכי קשר     רשימת מאמרים רפואיים     מילון מונחים     תנאי שימוש

 

למשלוח דואר בנושאים טכניים לגבי האתר - נא להקיש כאן       לפניה ישירה לפרופ' נוימן - נא להקיש כאן

© כל הזכויות שמורות לפרופ' מנחם נוימן - לקריאת תנאי השימוש באתר - נא להקיש כאן