שיקום רצפת אגן צנוחה - 2007   (המאמר המלא פורסם בעיתון "הרפואה")

רפיון רצפת האגן, שאינו אלא בקע נרכש, מוליך לפגיעה בתפקוד מנגנוני נקיטת השתן והצואה, ואף לפגיעה בתפקוד המיני.

לשיקום בקעים ברצפת האגן נדרשו עד לא מכבר ניתוחים מורכבים, רחבי-היקף וקשים לביצוע. תוצאות הטיפול של אותם הניתוחים היו לא מספקות, ולכך נוספו סיבוכים תוך- ובתר- ניתוחיים ניכרים. לאחרונה דווחה התקדמות של ממש בתחום מאתגר זה, ובעיקר בתחום פיתוח מתלי רשת למניעת קריסה חוזרת במדורי ריצפת האגן.

למעשה, אין מדובר אלא בהרחבת כללי הטיפול האנטומי הנכון בבקע בבטן, הכוללים השמת רשתות תמיכה סינתטיות למניעת קריסת התיקון, והחלתם אף על בקעים שברצפת האגן. קבוצת חוקרים צרפתים דיווחה על ניסיונה בשתילה לדנית של מתלה רשת חדיש העולה לכאורה על קודמיו בפוטנציאל השיקום הטמון בו. מדובר בשיכלול משמעותי באיכות הרשת ובאופן עיגונה למבנים איתנים באגן. גישה זו מתבססת על ההנחה כי שתלי רשת הם אמינים ועמידים יותר מאשר תלייה ישירה של הרקמה הצנוחה במבנים באגן. על כן מגלמת השיטה שינוי תפיסה מהותי בתובנת תהליכי הבקע האנטומיים שברצפת האגן ובניתוח הראוי.

ניתן לצפות בסירטון גם כאן - נא להקיש כאן לצפייה בסרטון

הניתוח המדווח הוא לדני, זעיר-פולשני, אשר אינו מחייב חדירה לחלל הצפק וכולל רשת פוליפרופילן קלה, רכה ורחבת-נהורות למניעת זיהומים.

 

המטרות היו להעריך את ההצלחה הטיפולית קצרת-הטווח, הבטיחות והסיבוכים המוקדמים של ניתוח ה- Prolift. ניתוח Prolift בוצע לראשונה ב- 100 נשים שלקו ברפיון מתקדם של מדורי ריצפת האגן בבתי החולים של אסותא. נתוני הנשים, תוצאות הניתוח וסיבוכיו נאספו במשך מעקב של חודשיים ועד 12 חודשים. נמצא, כי משכי הניתוח, האשפוז וההחלמה הם קצרים למדי יחסית לניתוחים הקודמים, וכי לא נצפו סיבוכים חריגים ומשמעותיים.

מקור: הרפואה כרך 146, דצמבר 2007 >> דצמבר 2007 >> .מאמרים. מנחם נוימן, מיכאל פרידמן - תחום אורוגינקולוגיה במח’ נשים, מרכז רפואי שערי צדק, הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מח’ נשים, מרכז רפואי רמב"ם, הפקולטה לרפואה רפפורט, הטכניון, חיפה, בתי-החולים של אסותא, שירותי בריאות כללית, לאומית, מאוחדת ומכון לבריאות האישה – מכבי שירותי בריאות, חיפה. מתלה רשת מתקדם לשיקום ריצפת אגן צנוחה בגישה לדנית: סיכום הניסיון מ- 100 ניתוחי PROLIFT


 

דרכי קשר     רשימת מאמרים רפואיים     מילון מונחים

למשלוח דואר בנושאים טכניים לגבי האתר - נא להקיש כאן       לפניה ישירה לפרופ' נוימן - נא להקיש כאן

© כל הזכויות שמורות לפרופ' מנחם נוימן - לקריאת תנאי השימוש באתר - נא להקיש כאן