ניתוחים מיותרים - ניתוחי סרק  
 

היום כבר ברור שעל ניתוחים רבים, שנחשבו הכרחיים עד לא מזמן, אפשר ורצוי לוותר. הרעיון הטיפולי שבבסיס גישה זו אומר שיש לשקול את נחיצות הניתוח לעומת הסיכונים הטמונים בו, ולהשוות זאת לחלופות טיפוליות מתקדמות. אסור לשכוח שלכל ניתוח סיבוכים אפשריים, ויש לבצעו רק כאשר התועלת הנובעת מביצועו הינה משמעותית.

לדוגמא: כריתת רחם. בעבר היה מקובל לכרות רחם כאשר היו בו פוליפים, מיומות, ציסטות בשחלות, צניחת רחם וכולי. ברור שכריתת רחם נושאת בחובה סיכונים ניתוחיים רבים, חלקם משמעותיים ביותר. לכן, פותחו שיטות ניתוחיות זעיר פולשניות להשגת ריפוי ללא כריתת רחם וללא הסיכונים הנלווים וגם הוחלט שבמקרים מסוימים אין בכלל צורך בהתערבות כלשהי.

ציסטות בשחלות, פוליפים ומיומות ברחם – כשהם קטנים יחסית, וכאשר סמנים בבדיקות דם מעידים על שפירות, אין בכלל צורך בניתוח. מעל גודל מסוים – ניתן להסיר אותם בשיטות זעיר פולשניות ואין צורך בכריתת רחם.

רחם צנוח אפשר בהחלט לשקם ולשלב בניתוח זעיר פולשני לתיקון רפיון רצפת האגן, ללא צורך בכריתתו. ברור שכך נמנעים גם מסיכוני הכריתה ומשפרים את יכולת הריפוי.

 

     

 

שאלות ותשובות בנושא ניתוחים מיותרים בתחום האורוגינקולוגי

 

שאלה: מצאו לי ציסטה בגודל 3 ס"מ בשחלה, האם יש חובה לנתח? לכרות את הציסטה? את השחלה? את הרחם?
תשובה: ממש לא. יש לבצע בדיקת אולטרסאונד ובדיקת דם, ואז יסתבר קרוב לוודאי שהממצא הינו שפיר ואין כל צורך לנתחו. מדובר ככל הנראה בביוץ נורמאלי ותקין. לכן אין ככל הנראה חובה לכרות את הציסטה, בוודאי לא את השחלה או הרחם.

שאלה: מצאו לי מיומה בקוטר 5 ס"מ ברחם. האם חייבים לנתח? לכרות את המיומה? את הרחם?
תשובה: אם המיומה לא גורמת לדימומים קשים או לכאבים קשים – אין צורך בניתוח. לנשים רבות יש מיומות ברחם, רובן ככולן אינן משמעותיות ולכן אין כלל צורך בניתוח, אין חובה לכרות את הציסטה, בוודאי לא את השחלה או הרחם.

שאלה: יש לי צניחת רחם, האם חייבים לכרות אותו?
תשובה: בעבר הייתה הסכמה כי יש לכרות רחם צנוח. כיום הוכחו יתרונות שיקום והרמת רחם צנוח במחקרים רבים. לכן – האפשרות להימנע מכריתת רחם צנוח הינה ברורה.


בכל שאלה נוספת ניתן להתקשר למרפאה האורוגינקולוגית של פרופ' נוימן לקבלת פרטים נוספים - לדרכי קשר עם מרפאתו של פרופ' נוימן נא להקיש כאן

אנא שימו לב: אתר זה משמש כשירות מידע כללי לציבור ואין לראות בדרך כלשהי בתוכן מתכני האתר המלצה לביצוע או להימנע מביצוע פרוצדורה רפואית כלשהי או תחליף להתייעצות אישית עם מומחה - נא לקרוא את תנאי השימוש באתר בהקשה כאן


דרכי קשר     רשימת מאמרים רפואיים     מילון מונחים

למשלוח דואר בנושאים טכניים לגבי האתר - נא להקיש כאן       לפניה ישירה לפרופ' נוימן - נא להקיש כאן

© כל הזכויות שמורות לפרופ' מנחם נוימן - לקריאת תנאי השימוש באתר - נא להקיש כאן