פרופ' מנחם נוימן עונה על שאלות שכיחות בנושא דליפת שתן ודרכי טיפולילדתי לפני כ – 4 חודשים את ילדי השני. לפני הלידה לא הייתי מצליחה להתאפק עד לשירותים הקרובים וחשבתי שזו בעיה שתחלוף אחרי הלידה. אבל הבעיה נמשכת ועתה זה "בורח" לי גם בזמן עיטוש וצחוק. אני לא יודעת מה לעשות, אני מרגישה לא נוח ומאוד מתביישת. מה לעשות ולמי לפנות? האם בכלל יש פתרון?  בתודה, יעל, בת ,35 מרמת גן.
תשובה: בהחלט יש פתרון, והוא יעיל. יש לתקן את הפגיעה שנגרמה ברצפת האגן ובתמיכה לכיס השתן בעת הלידה. התיקון מתבצע בניתוח ואגינלי זעיר פולשני, על ידי רופא המתמחה בשיקום רצפת האגן ובאורוגינקולוגיה.


בזמן האחרון אני מוצאת שקשה לי נורא להתאפק. אני מגיעה בדוחק לשירותים לפיפי, אחרי שכמה טיפות כבר "ברחו". אני במבוכה איומה. ובמצוקה נוראית, מה עושים? האם זה יעבור? יהודית, בת 47,
תשובה: לא, יהודית, לצערי זה לא יעבור מעצמו אך יש לכך טיפול מצוין. נטילת תרופה מסוימת תפתור את הבעיה. פני למרפאה אורוגניקולוגית המטפלת בבעיות אלו.


לאימי ולאחותי יש בעיה של צניחת רחם וכיס שתן, נראה לי שאני גם מתחילה לסבול מאותה התופעה. האם רק במשפחתנו קיימת הבעיה? מה הפיתרון? נחמה, בית אורן
תשובה: לא רק במשפחתך קיימת בעיה זו, למעשה 20% מהנשים סובלות מצניחת אברי האגן במידה כזו או אחרת. לעיתים קרובות מוצאים שכיחות יתר במשפחות מסוימות. בעבר היה נהוג לכרות רחם צנוח אך כיום יש פתרונות שיקומיים - ניתוחיים אשר מאפשרים להיעזר ברשתות מיוחדות לתמיכת הרחם הצנוח.


שאלות ותשובות הנוגעות לחוות דעת שניה ולניתוח TVT

האם נדרש לרופא המייעץ התיעוד הרפואי המלא?

יש חשיבות גדולה לכך שהרופא המטפל יהיה חשוף לכל המידע הרפואי הרלוונטי ולצורך כך טוב תעשי אם תביאי את מירב המסמכים ותוצאות הבדיקות לרבות בדיקות אולטראסאונד ודו"חות ניתוח קודמים. כאמור, קיימת חשיבות רבה לאופן הצגת הבעיה בפני הרופא המטפל ובתוך כך להגדרת התלונה, מה את מרגישה, איפה, מתי, באיזו עוצמה, האם התופעות מופיעות בסמיכות לאירועים חיצוניים (כמו יום\לילה, מאמץ\מנוחה, חום\קור, קיום יחסים וכיוצא באלה).


האם נכון שהחולה תשתף אדם נוסף בהתלבטויות?

הטבע האנושי הוא שאנשים נתמכים על ידי אנשים, דבר שמסייע להם לחצות אירועים משמעותיים בחייהם, על אחרת כמה וכמה בחייהם הרפואיים, לכן, כדאי לעשות את התהליך הרפואי מתחילתו עם מלווה. זה\זו ילוו אותך לאורך התהליך וצמתי ההחלטה השונים ובמידה כזו או אחרת יקלו על "עיכול" המידע החדש אשר יגיע מהצוות המטפל ומתוצאות הבדיקות.


חוות דעת מומחה - האם לשמוע דעה רפואית נוספת?

בכל פרוצדורה רפואית ואף לקראת החלטה על טיפול פולשני אורוגינקולוגי, מוטב להצטייד לקראת התהליך הרפואי בכמה שיותר ידע, דבר שכשלעצמו מפריח חששות.

ה"ערפל" בו שרויה החולה מחליש את יכולתה להתמודד והופך אותה לחסרת אונים בתהליך ופעמים אף תלויה בגורם אחד שמחליט עבורה מבלי שתוכל כלל לעמוד על משמעויות ההחלטה, ללא אפשרות להעריך את הסיכונים והסיכויים מבחירה בסוג טיפול כזה או אחר.


מה נדרש מהרופא המייעץ?

על מנת שהרופא המספק את חוות הדעת השניה יוכל לעשות זאת באופן מקצועי ויעיל, נדרש ממנו להכיר היטב את המטופלת, להפריד את הגורמים האפשריים לתופעות המתוארות על ידי החולה ולשלב בין הידע והיכולת הדיאגנוסטית הנדרשת. לאחר מכן מצופה ממנו לפרוש ולהסביר את חלופות הטיפול האפשריות, לרבות סוגי הניתוחים הקיימים וביחס אליהם, מה הסיכויים והסיכונים האפשריים.


כיצד בוחרים ברופא?
נכון יהיה לבקש שהרופא המטפל יהיה בעל ניסיון מגוון בתחום הגינקולוגי ובפרט בעל ידע ומיומנות בתחום האורוגינקולוגי - אלה יהוו תנאים מוקדמים לכך שהטיפול יהיה בסטנדרט הגבוה הנדרש.

בנוסף, כדאי קבל המלצות מצד מטופלות ורופאים כאחד, לא יהיה נכון להימנע משאלות הנוגעות לניסיונו של הרופא בטיפול כפי שהוא ממליץ, על ניסיונו הכולל כרופא מנתח, ההכשרות שקיבל ומעבר לכך על התפקידים שהוא ממלא במסגרת מומחיותו המקצועית כרופא מנתחת. האפשרות שלך לשאול את השאלות תגביר את ביטחונך והתשובות שתקבלי תוכלנה לסייע בידך להעריך את מקצועיותו של הרופא המנתח.


אלו בדיקות נדרשות לפני ניתוח?

במסגרת הבדיקות הסטנדרטיות תעברי בדיקות דם הכוללות ספירת דם, כימיה של הדם, תפקודי קרישה, בדיקות שתן ולעיתים נדרשות תוצאות של בדיקות נוספות כמו אולטרה סאונד. במקרה שיהיה צורך בייעוץ מומחים פרטני כמו קרדיולוג, מומחה ריאות, המטולוג וכיוצא באלה יזמין הרופא המטפל את המומחה הנדרש.


האם יש צורך בפגישה עם הרופא המרדים?
פגישה עם הרופא המרדים הינה חלק מההליך הרפואי. הפגישה יכולה להיות בסמוך לביצוע הניתוח ובה תפורט שיטת ההרדמה ותהייה התייחסות לרגישות לתרופות אם קיימת. המרדים יפרט את תופעות הלוואי של ההרדמה (לדוגמא אפשרות להקאות), יתייחס להרדמות קודמות שעברה המטופלת וכן יתאים את ההרדמה לתרופות שניטלו לפני הניתוח (לרבות תרופות הרגעה).


מהי "הסכמה מידעת"
הסכמה מידעת הינו אישור המטופלת לעבור את הטיפול תוך שהיא מבינה את ההשלכות והמשמעויות של הטיפול, ביחס לחוסר טיפול בכלל וכן, ביחס לטיפולים אחרים אפשריים.

טרם חתימה על כל מסמך ובפרט מסמך "הסכמה מידעת" נדרש לקרוא ולהבין את פרטי המסמך, למה את מסכימה ולוודא שאת מבינה את כל פרטי ההסכמה. מקובל ש"הסכמה מידעת" מנוסחת באופן פרטני לגבי כל טיפול רפואי ולכן נדרש לוודא שהסכמתך החתומה מתייחסת לפרוצדורה הרפואית הרלוונטית וכוללת את הסיכונים האפשריים (לציין כי "הסכמה מדעת" כוללת את הסיכונים השכיחים בלבד ולא את כל הסיכונים האפשריים). ראוי שה"הסכמה מדיעת" תכלול את חלופות הטיפול הנגזרות במהלך הטיפול הכולל ובפרט את אלו שהוגדרו למהלך הטיפול.

החתימה על ה"הסכמה מידעת" צריכה להיות טרם התהליך הניתוחי (הכוונה היא שלא נכון להחתים את החולה "על המיטה"), לכן יש לבצע את ההסבר והחתימה על "הסכמה מידעת" במרפאה בליווי הסבר מפורט ומענה לשאלות המטופלת.


מה סוגי הניתוח TVT - מה זה אומר דור בניתוח TVT?

ניתוח TVT השתנה במשך השנים וכל פיתוח חדש נקרא דור חדש בניתוח. ניתן ללמוד על ניתוח TVT והתפתחותו מדור ראשון עד דור שלישי אשר נחשב המתקדם ביותר כיום בהקשה על הקישור הבא: נא להקיש כאן


מה אורך ניתוח TVT?

ניתוח אורוגינקולוגי מטיפוס TVT נמשך פרק זמן קצר מאוד. לעיתים מדובר בפרוצדורה רפואית שנמשכת נטו כ- 20 דקות, אך נדרשת לה הכנה ולאחריה התאוששות המשתנים במשכם בהתאם לתכונות המטופלת. ובנוסף נדרשת תחילה הכנה ובהמשך התאוששות המשתנים במשכם בהתאם לתכונות המטופלת.


מה קורה לאחר ניתוח TVT?

לאחר סיום הניתוח מועברת המטופלת לחדר התאוששות, שם היא מקבלת תרופות למניעת כאבים. ותשהה בחדר זה עד להתעוררות ולתפקוד עצמי מלא.


מה ארגיש לאחר ניתוח TVT?

לאחר הניתוח ובעת שההרדמה מתפוגגת תחושי קור. לעיתים יש תחושה של רעידות המלווה בערפול חושים וטשטוש. תשמעי ותביני את את הוראות הצוות הרפואי שמסביבך. הטשטוש ילך ויתפוגג בדקות הבאות ועם מעבר לעירנות מלאה תועברי להמשך טיפול.


מתי אלך הביתה?
ניתוח TVT נחשב לניתוח פשוט עם התאוששות והחלמה מהירים, על פי רוב ניתן ללכת הביתה עוד באותו יום ואפשר לחזור לפעילות סדירה בהדרגה, בהתאם לאופי העיסוקים ודרישות העיסוק.


מתי נדרש להתקשר לרופא?
בכל פרוצדורה רפואית ניתנת הוראות לעדכן את הרופא בשינויים בהרגשה. ככלל, הופעת כאבים, חום מעל 37.8 או דימום מחייבים דיווח למנתח. הניסיון מראה על החלמה מהירה ובה תחושי שיפור ניכר מיום ליום. במידה ואין שיפור או שהשיפור מתעכב או שיש החמרה בהרגשה, יש ליצור קשר ללא דיחוי עם הרופא המנתח.
 

בכל שאלה נוספת ניתן להתקשר למרפאה האורוגינקולוגית של פרופ' נוימן לקבלת פרטים נוספים - לדרכי קשר עם מרפאתו של פרופ' נוימן נא להקיש כאן

אנא שימו לב: אתר זה משמש כשירות מידע כללי לציבור ואין לראות בדרך כלשהי בתוכן מתכני האתר המלצה לביצוע או להימנע מביצוע פרוצדורה רפואית כלשהי או תחליף להתייעצות אישית עם מומחה - נא לקרוא את תנאי השימוש באתר בהקשה כאן

 


דרכי קשר     רשימת מאמרים רפואיים     מילון מונחים

למשלוח דואר בנושאים טכניים לגבי האתר - נא להקיש כאן       לפניה ישירה לפרופ' נוימן - נא להקיש כאן

© כל הזכויות שמורות לפרופ' מנחם נוימן - לקריאת תנאי השימוש באתר - נא להקיש כאן