צניחת נרתיק - 2005  (המאמר המלא פורסם בעיתון "הרפואה")

אחד האתגרים המשמעותיים בכירורגיה גינקולוגית הוא טיפול בהתפשלות כיפת הלדן בקרב נשים שעברו ניתוח לכריתת רחם. לצורך תיקון צניחה זו בוצעו בעבר ניתוחים רחבי-היקף, מסובכים ובעלי רמת סיכון גבוהה. לאחרונה, דיווחו פטרוס ואולמסטן על ניתוח "מתלה אחור לדני" (מא"ל), המבוסס על התיאוריה הכוללנית שתארו ועל הגישה הגורסת כי שתלי רשת אמינים יותר מתלייה ישירה של רקמות צנוחות לרצועות באגן. הניתוח המתואר הוא "זעיר-פולשני", אינו כולל חדירה לחלל הצפק ונעשה בו שימוש בסרט פוליפרופילן לשם מניעת צניחה חוזרת.

מטרות המחקר המתואר היו להעריך את ההצלחה הטיפולית, הבטיחות והסיבוכים של ניתוח המא"ל. ניתוח מא"ל בוצע ב- 80 נשים שלקו בהתפשלות הלדן לאחר כריתת רחם. נתוני הנשים, תוצאות הניתוח וסיבוכיו נאספו במעקב שנמשך 12 חודשים. נמצא כי משך הניתוח קצר במידה משמעותית ביחס לניתוחים שבוצעו בשיטות הקודמות, תקופות האשפוז וההחלמה אשר נדרשו בעקבות ניתוח המא"ל קצרים יחסית, רמת הכאב בעקבות הניתוח פחותה ולא נצפו סיבוכים חריגים. כל המנותחות, למעט אחת, הביעו שביעות-רצון מתוצאות הניתוח.

לסיכום, ניסיוננו בטיפול ב- 80 נשים עם התפשלות הלדן מצביע על כך שהניתוח הנדון יעיל, דל סיבוכים ועתיר הצלחה. אשר על כן, ראוי לצרפו לטיפולים הקיימים לפיתרון בעיה זו - לאחר שייאספו נתונים ארוכי-טווח אודות קבוצות מנותחות רחבות.


מקור: הרפואה, כרך 146, חוברת א' >> ינואר 2007 >> מאמרים

מתלה אחור-לדני (Posterior intra-vaginal sling) לשיקום לדן שהתפשל לאחר כריתת רחם – ניסיון ראשוני של 80 ניתוחים בשיטה זעיר-פולשנית חדשה.

יובל לביא, מנחם נוימן, אחינועם לב-שגיא, שלמה שמעונוביץ, מיכל לוריא, יעקב בורנשטיין

תחום אורוגניקולוגיה במחלקות נשים במרכזים הרפואיים "הדסה" הר-הצופים, שערי-צדק – הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בתי-החולים אסותא ואמריקן-מדיקל סנטר, המרכזים לבריאות האישה של שירותי בריאות כללית, קופת-חולים לאומית וקופת-חולים מאוחדת, מח' נשים ויולדות, בית-החולים לגליל המערבי נהריה – הפקולטה לרפואה רפפורט, הטכניון, חיפה

 

דרכי קשר     רשימת מאמרים רפואיים     מילון מונחים

 

למשלוח דואר בנושאים טכניים לגבי האתר - נא להקיש כאן       לפניה ישירה לפרופ' נוימן - נא להקיש כאן

© כל הזכויות שמורות לפרופ' מנחם נוימן - לקריאת תנאי השימוש באתר - נא להקיש כאן